We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 646822 power distribution unit (PDU) 8 AC outlet(s) 1U Black
SKU
646822
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8 French outlets, 3.7kW, 200-240V, 16 A, 5 x 4.3 x 48.3 cm, 1 kg
- 8 French standard outlets
- 3m power cord with 16 A 2P+E French/German plug
- French standard outlets are inclined at 55°
- Includes illuminated power switch on front panel
- 230 V - 50/60 Hz
- 1U aluminium chassis
- Included mounting clips allow for tool-less Forward compatible mounting on center square hole found on Forward Rackrail
- Can also be installed vertically by reversing the brackets
| SKU | 646822 |
|---|---|
| EAN | 3414970765444 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legrand LCS³ PDUs are innovative power infrastructure solutions for data centers, edge server rooms and computer rooms. Made from anodized aluminum gives them a high quality, lightweight and rigid chassis. The 19’’ PDUs designed for installation in server cabinets and patch panels also incorporate the latest innovations for facilitating integration and maintenance, with clever mounting and operating features.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type E |
| Power plug | Type E |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 3700 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Width | 483 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 43 mm |