We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 646854 power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 0U Black
SKU
646854
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24 British outlets, 7.4kW, 200-240V, 32 A, 5 x 4.3 x 152.4 cm, 3.3 kg
- (24) British standard outlets
- 2 circuits protected by 16 A uni + neutral Micro Circuit Board in a support with projecting edges to avoid accidental breakdown
- Each circuit is identified by color coding
- The total number of outlets is distributed equally between the 2 circuits
- Connection on terminal block up to 6mm2
- 330° rotating cable input for a perfect orientation of the cable and no interference in the cabinet
- 230 V - 50/60 Hz
- Zero-U vertical mounting in racks
| SKU | 646854 |
|---|---|
| EAN | 3414970765741 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legrand LCS³ PDUs are innovative power infrastructure solutions for data centers, edge server rooms and computer rooms. Made from anodized aluminum gives them a high quality, lightweight and rigid chassis. The Zero-U PDUs designed for installation in server cabinets and patch panels also incorporate the latest innovations for facilitating integration and maintenance, with clever mounting and operating features.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G |
| Features | |
|---|---|
| Colour-coded outlets | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 7400 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.3 kg |
| Width | 1524 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 43 mm |