We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 646812-CP8 power distribution unit (PDU) 9 AC outlet(s) 1U Black
SKU
646812-CP8
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8 pcs pack, 1U, 19'', 16 A 2P+E French/German plug, 9 outlets, 3 m
- 9 German standard outlets
- 3m power cord with 16 A 2P+E French/German plug
- German standard outlets are inclined at 55°
- 230 V - 50/60 Hz
- 1U aluminium chassis
- Included mounting clips allow for tool-less Forward compatible mounting on center square hole found on Forward Rackrail
- Can also be installed vertically by reversing the brackets
| SKU | 646812-CP8 |
|---|---|
| EAN | 0656747398278 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Legrand LCS PDUs are innovative power infrastructure solutions for data centers, edge server rooms and computer rooms. Made from anodized aluminum gives them a high quality, lightweight and rigid chassis. The 19’’ PDUs designed for installation in server cabinets and patch panels also incorporate the latest innovations for facilitating integration and maintenance, with clever mounting and operating features.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Power | |
| Maximum power | 3700 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Width | 483 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 43 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |