We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 646854-CP8 power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 0U Black
SKU
646854-CP8
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8 pcs pack, 24 British outlets, 7.4kW, 200-240V, 32 A, 5 x 4.3 x 152.4 cm, 3.3 kg
- 24 British standard outlets
- 2 circuits protected by 16 A uni + neutral Micro Circuit Board in a support with projecting edges to avoid accidental breakdown
- Each circuit is identified by color coding
- The total number of outlets is distributed equally between the 2 circuits
- Connection on terminal block up to 6mm2
- 330° rotating cable input for a perfect orientation of the cable and no interference in the cabinet
- 230 V - 50/60 Hz
- Zero-U vertical mounting in racks
| SKU | 646854-CP8 |
|---|---|
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
Legrand LCS³ PDUs are innovative power infrastructure solutions for data centers, edge server rooms and computer rooms. Made from anodized aluminum gives them a high quality, lightweight and rigid chassis. The Zero-U PDUs designed for installation in server cabinets and patch panels also incorporate the latest innovations for facilitating integration and maintenance, with clever mounting and operating features.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type B |
| Features | |
| Colour-coded outlets | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 7400 W |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.3 kg |
| Width | 1524 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 43 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |