We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Chromebook Enterprise Spin 714 Plus Spin 714 CPE794-1N - Intel Core Ultra 5 CPU, 16GB, 512GB SSD, ChromeOS, 14" WUXGA (1920x1200), Touchscreen, Convertible 2-in-1
SKU
NX.J31EK.00M
Login for pricing
In Stock:
83 available
Acer Chromebook Plus Spin 714 CPE794-1N - Intel Core Ultra 5 CPU, 16GB, 512GB SSD, ChromeOS, 14" WUXGA (1920x1200), Touchscreen, Convertible 2-in-1 Chromebook
- Intel Core Ultra 5 115U Processor
- 14” WUXGA (1920 x 1200) touchscreen display with stylus support
- 1440p QHD webcam with built-in AI-powered tools
- Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3 Connectivity
| SKU | NX.J31EK.00M |
|---|---|
| EAN | 4711474895387 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | Enterprise Spin 714 |
Powered by the latest Intel CoreT Ultra Processors – the Acer Chromebook Plus Enterprise Spin 714 is the embodiment of power and portability. A premium thin and light 2-in-1 convertible Chromebook for work in office or on-the-go.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Convertible (Fold-back screen) |
| Product colour | Grey |
| Built-in stylus pen storage | Yes |
| Stylus pen support | Yes |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 340 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor model | 115U |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 10 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Quad HD |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11ad, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Fold-back screen) |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.6 mm |
| Depth | 224.5 mm |
| Height | 18.1 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Packaging data | |
| Stylus pen | Yes |
| Mouse included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Mouse included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen type | Active |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |