We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Celly Hexalite mobile phone case 14.7 cm (5.8") Cover Transparent
SKU
HEXALITE1000WH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hexalite Case for Apple iPhone 11 Pro, Transparent
| Maximum screen size | 5.8 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | HEXALITE1000WH |
| EAN | 8021735752974 |
| Manufacturer | Celly |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Anti shock shield
Hexalite is equipped with a special inner layer made of high quality thermoplastic polyurethane (TPU) and hard polycarbonate (PC) back to ensure maximum resistance from bumps, falls and scratches. Hexalite guarantees an extra-protection to the edges and corners of your smartphone. It is designed to absorb shocks from impact, reducing the risk of damaging both internal and external components of the smartphone as consequence of accidental falls.
Hexalite is equipped with a special inner layer made of high quality thermoplastic polyurethane (TPU) and hard polycarbonate (PC) back to ensure maximum resistance from bumps, falls and scratches. Hexalite guarantees an extra-protection to the edges and corners of your smartphone. It is designed to absorb shocks from impact, reducing the risk of damaging both internal and external components of the smartphone as consequence of accidental falls.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro |
| Maximum screen size | 14.7 cm (5.8") |
| Protection features | Bump resistant, Dust resistant, Impact resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro |
| Maximum screen size | 14.7 cm (5.8") |
| Protection features | Bump resistant, Dust resistant, Impact resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71.4 mm |
| Height | 144 mm |
| Depth | 8.1 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |