We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco NIM-1MFT-T1/E1-RF network equipment spare part Voice network module
SKU
NIM-1MFT-T1/E1-RF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 port Multi-flex Trunk Voice/Clear-channel Data T1/E1 Module, Remanufactured
| SKU | NIM-1MFT-T1/E1-RF |
|---|---|
| EAN | 0882658917417 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco® Fourth-Generation 1-, 2-, 4-, and 8-Port T1/E1 Multiflex Trunk Voice and WAN Network Interface Modules (NIMs) support data and voice applications on the Cisco 4000 Integrated Services Routers (Figure 1). These cards combine WAN-interface-card (WIC), voice-interface-card (VIC), ISDN Primary Rate Interface (PRI), dial-access integration, and channelized-data (CE1T1) functions to provide superior flexibility, versatility, and investment protection through their many uses. Customers who choose to integrate data and voice in multiple steps preserve their investment in a T1/E1 WAN interface.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Voice network module |
| Compatible products | Cisco 4451-X |
| Supported network protocols | T1/E1 |
| Number of connectors | 1 |
| Connector type | RJ-45 |
| Ports & interfaces | |
| Connector type | RJ-45 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 183.9 mm |
| Height | 31.8 mm |
| Weight | 181 g |