We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks iPad Air M2 11" (2024), Apex Enclosure Portable Floor Stand - Black
SKU
147B11APXB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
iPad Air M2 11" (2024), Apex Enclosure Portable Floor Stand - Black
- Sleek metal frame
- Quick keyed access
- Adjustable height (pre-determined)
- Exposed front and back cameras and sensors
- Concealed cable management
| SKU | 147B11APXB |
|---|---|
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Out of Stock |
The Apex iPad enclosure features a stylish metal frame, ensuring improved ventilation and convenient access to buttons and inputs. Like all our iPad lock and tablet lock devices, it enables continuous charging while the tablet is enclosed, with peripheral cables remaining plugged in during mounting.
Our Adjustable stand offers various height settings: 39" - 45" / 100cm - 115cm, allowing the iPad enclosure to be placed in either portrait or landscape mode. Engineered for maximum stability, it boasts a heavy steel base that incorporates cable management within the stand itself. Beneath the enclosure, a small storage area holds the iPad's charging unit, providing a secure solution to prevent theft of the power cube.
Our Adjustable stand offers various height settings: 39" - 45" / 100cm - 115cm, allowing the iPad enclosure to be placed in either portrait or landscape mode. Engineered for maximum stability, it boasts a heavy steel base that incorporates cable management within the stand itself. Beneath the enclosure, a small storage area holds the iPad's charging unit, providing a secure solution to prevent theft of the power cube.
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad Air M2 | 11" | 2024 | A2902, A2899, A2900 |
| Product colour | Black |
| Colour group | Black |
| Material | Aluminium |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Covered front camera | No |
| Country of origin | China, Israel |
| Mounting type | Floor |
| Brand compatibility | Apple |
| Packaging content | |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad Air M2 | 11" | 2024 | A2902, A2899, A2900 |
| Product colour | Black |
| Colour group | Black |
| Material | Aluminium |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |