We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks iPad mini 8.3" Space Enclosure Brandable Floor Stand White
SKU
140W830IPMSW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
iPad Mini 8.3" (6th-7th gen), "Space" Enclosure Brandable Floor Stand - BrandMe, White
- Simple installation (one solid metal structure)
- Screen can be set in landscape or portrait mode
- Full tilt screen
- Wire management through stand
- 2mm thick polypropylene graphic panel included
- Optional lighting kit
- Bigger base add-on for larger screens
- Slot for easy panel removal/replacement
- The central panel is supplied blank. We provide the graphic panel specifications and you can get it printed at almost any print shop.*
| SKU | 140W830IPMSW |
|---|---|
| EAN | 0819472025868 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Out of Stock |
Brandable VESA Mount Security Floor Stand - Tiltable Display Floor Stand
*At this time we don't offer any printing services, however, we provide a manual with graphic panel specifications and you can get it printed at almost any print shop.*
*If using the lighting kit: An opaque or translucent customizable panel, such as polycarbonate, must be used for the lighting to be visible (this panel is not provided)*
Brandable Floor Stand is an enclosure stand with space allowing you to put a custom message or branded panel making it a great display solution for stand-alone environments.
Full Graphic Panel Specifications:
Width: 6.0” / 160mm
Height: 36.61” / 930mm
Graphic Panel Printing Specifications:
Width: 5.9” / 150mm Max
Height: 33.07” / 840mm Max
Graphics panel thickness: 0.2in±5% max / 5mm ±5% max
*At this time we don't offer any printing services, however, we provide a manual with graphic panel specifications and you can get it printed at almost any print shop.*
*If using the lighting kit: An opaque or translucent customizable panel, such as polycarbonate, must be used for the lighting to be visible (this panel is not provided)*
Brandable Floor Stand is an enclosure stand with space allowing you to put a custom message or branded panel making it a great display solution for stand-alone environments.
Full Graphic Panel Specifications:
Width: 6.0” / 160mm
Height: 36.61” / 930mm
Graphic Panel Printing Specifications:
Width: 5.9” / 150mm Max
Height: 33.07” / 840mm Max
Graphics panel thickness: 0.2in±5% max / 5mm ±5% max
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | iPad Mini (6th gen.) | 8.3" | 2021 | A2568 iPad Mini (7th gen.) | 8.3" | 2024 | A2995, A2996 |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Packaging content | |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | iPad Mini (6th gen.) | 8.3" | 2021 | A2568 iPad Mini (7th gen.) | 8.3" | 2024 | A2995, A2996 |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |