We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Crucial Pro CP32G64C40U5W memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 6400 MT/s 288-pin DIMM
SKU
CP32G64C40U5W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DDR5-6400 32GB UDIMM: OC Gaming Memory White
| Memory data transfer rate | 6400 MT/s |
|---|---|
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC |
| SKU | CP32G64C40U5W |
| EAN | 0649528945402 |
| Manufacturer | Crucial |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Pro |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Push performance to the next level with the blazing speed and massive bandwidth of Crucial DDR5 Pro OC Gaming Memory. Mobilize the power of low latency to beat the clock and fuel your next win instead of worrying about performance bottlenecks. This powerful, high-performance memory supports next-gen multi-core CPUs and stable overclocking with Intel® XMP 3.0 and AMD EXPO™. Available in black or white.
Faster gaming unlocked!
Harness the power of low-latency DDR5 Pro OC Gaming DRAM
Unstoppable speed up to 6,400MHz
Every millisecond gained in fast-paced gameplay counts, so take advantage of lower latency for higher frame rates per second for a smoother gaming experience that's ideal for memory-intensive AAA games.
Faster gaming unlocked!
Harness the power of low-latency DDR5 Pro OC Gaming DRAM
Unstoppable speed up to 6,400MHz
Every millisecond gained in fast-paced gameplay counts, so take advantage of lower latency for higher frame rates per second for a smoother gaming experience that's ideal for memory-intensive AAA games.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Clocked unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Clocked unregistered (unbuffered) |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | Yes |
| Memory data transfer rate | 6400 MT/s |