We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
D-Link 28-Port 10G Multi-Gigabit PoE++ Smart Managed Switch with 4 x 25G SFP28 Ports
SKU
DXS-1250-28YP/B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24 x 100/1000/2.5G/5G/10G BASE-T PoE, 4 x 25G SFP28, 680Gbps, 505.95Mpps, 440 × 470 × 44 mm, 6.483kg
| SKU | DXS-1250-28YP/B |
|---|---|
| EAN | 0790069480478 |
| Manufacturer | D-Link |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The DXS-1250-28YP 10G Layer 2 Standard Smart Switch is designed for secure connectivity in an enterprise or metro Ethernet access network and supports both multicasting and enhanced security, making it an ideal 10G/multi-Gigabit access layer solution. The DXS-1250-28YP features 24 10G/multi-Gigabit 802.3bt 60W PoE++ ports and 4 10/25G SFP28 ports. The DXS-1250-28YP is equipped with 24 PoE ports, supporting 802.3af, 802.3at, and 802.3bt 60W PoE++ standards. It offers a default power budget of 470 watts. Additionally, the switch features four 10/25G SFP28 ports for enhanced speed and versatility.
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 680 Gbit/s |
| Forwarding rate | 505.95 Mpps |
| Number of VLANs | 4096 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Password protection | Yes |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 630.92 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 470 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 24 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.48 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Performance | |
| Stackable | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |