We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Da-Lite DL15316 projector accessory Control unit
SKU
DL15316
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AAA, Remote, Grey, 203.2 x 177.8 x 101.6 mm, 0.45 kg
- Electric Screens with standard built-in low voltage control (LVC)
- Electric Screens with optional built-in LVC. Product must be ordered with "L" or "LS" suffix to be compatible
- Vaddio Deployment Tool
- RF (BLE) Remote
- Infrared Remote and Receiver
| SKU | DL15316 |
|---|---|
| Manufacturer | Da-Lite |
| Availability | Out of Stock |
The Screen Controller interface box is configured to supply every control configuration you might need for your projection screen and is powered by PoE (Power over Ethernet) that requires a connection to an ethernet switch that provides PoE+ power (30W minimum). If your switch does not provide this power or you are not planning on using an ethernet connection, you will need to use a PoE injector with the controller.
The Screen Controller has a web interface used for initial device setup, administrative control and operation. This device is compatible with the Vaddio Deployment Tool. The tool scans the network for Vaddio & Da‑Lite devices, lists them by model and IP address, identifies all devices that are not setup, and provides the controls to complete the initial device setup. It will also provide links to each device’s web interface.
Optional kits are available to add a wireless remote. An IR remote transmitter and receiver or an RF (BLE) remote that pairs directly with the Screen Controller. Each kit is also available with or without a PoE+ mid-span power injector with AC cord set(s).
Requires a low voltage control, either built into the screen or external.
The Screen Controller has a web interface used for initial device setup, administrative control and operation. This device is compatible with the Vaddio Deployment Tool. The tool scans the network for Vaddio & Da‑Lite devices, lists them by model and IP address, identifies all devices that are not setup, and provides the controls to complete the initial device setup. It will also provide links to each device’s web interface.
Optional kits are available to add a wireless remote. An IR remote transmitter and receiver or an RF (BLE) remote that pairs directly with the Screen Controller. Each kit is also available with or without a PoE+ mid-span power injector with AC cord set(s).
Requires a low voltage control, either built into the screen or external.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Control unit |
| Brand compatibility | Da-Lite |
| Buttons quantity | 2 |
| Remotely operated | Yes |
| Product colour | Grey |
| Power | |
| Battery type | AAA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 203.2 mm |
| Depth | 177.8 mm |
| Height | 101.6 mm |
| Package weight | 450 g |
| Weight | 450 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Control unit |
| Brand compatibility | Da-Lite |
| Buttons quantity | 2 |
| Remotely operated | Yes |
| Product colour | Grey |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |