We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Da-Lite DL17006 projection screen 2.64 m (104") 16:9
SKU
DL17006
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
41.5 x 97'', 21:9, 160°, Front, Wall-mounted, Black, 970 x 410.5 x 10.6 mm, 14.97 kg
| SKU | DL17006 |
|---|---|
| EAN | 0840236916436 |
| Manufacturer | Da-Lite |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual |
Da-Lite's Parallax® Thin screen has been re-engineered to offer a convenient alternative to rigid screens that ship assembled in large crates. This innovative solution offers wider sizes with a smaller shipping footprint, enhancing logistics and cost-efficiency. Specifically designed for ultrashort throw projectors, this 1/2" thin bezel fixed frame screen features the new Ambient Light Rejection (ALR) screen surface - Parallax® Pure UST 0.6. Available in 16:9 HDTV and 21:9 Ultrawide formats it complements our extensive 21:9 offering, ideal for larger spaces with Microsoft Teams Front Row setups or collaboration spaces where ambient light control is essential.
Delving deeper into the screen surface, each layer of Parallax Pure plays a crucial role in preserving image quality in high ambient light environments. The ambient light-rejecting technology incorporates a micro-layered optical lens system that rejects light. Some layers absorb light, while a special saw-toothed-shaped layer blocks light from above, preserving high-contrast, bright images even in brightly lit environments. This technology mimics the look of a television but without the glare from windows or lighting fixtures.
Delving deeper into the screen surface, each layer of Parallax Pure plays a crucial role in preserving image quality in high ambient light environments. The ambient light-rejecting technology incorporates a micro-layered optical lens system that rejects light. Some layers absorb light, while a special saw-toothed-shaped layer blocks light from above, preserving high-contrast, bright images even in brightly lit environments. This technology mimics the look of a television but without the glare from windows or lighting fixtures.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Country of origin | China |
| Viewable screen height (H) | 102.8 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.46 m |
| Diagonal (metric) | 264.16 cm |
| Diagonal | 2.64 m (104") |
| Viewing angle | 160° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Viewable screen height (H) | 102.8 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.46 m |
| Diagonal (metric) | 264.16 cm |
| Diagonal | 2.64 m (104") |
| Viewing angle | 160° |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.6 mm |
| Height | 410.5 mm |
| Width | 970 mm |
| Weight | 15 kg |
| Projector | |
| Diagonal | 2.64 m (104") |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |