We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Da-Lite Myriad Conceal, 110" x 176" with HD Progressive 1.0 - DL100244EL
SKU
DL100244EL
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Myriad Conceal, 110" x 176" with HD Progressive 1.0 - DL100244EL
| SKU | DL100244EL |
|---|---|
| EAN | 0840236914555 |
| Manufacturer | Da-Lite |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Myriad Conceal is a ceiling recessed electric screen offered in sizes from 14'-16’ (4-5 m) wide in 16:9 HDTV and 16:10 Wide formats. Tensioned products are available with HD Progressive 16K ready and Parallax® Ambient Light Rejection screen surfaces. Designed with ceiling trim in place to conceal the rough opening, this eliminates the need to complete additional trim work once the screen is installed. The crowd-favorite two-stage installation option affords the screen case to be installed during the rough-in construction stage and the screen surface assembly during the finishing stage. Available on all Myriad models, SightLine, Da-Lite’s thin cable drop feature, elegantly suspends the screen surface and eliminates black drop – the black border above the projection screen. Specifying drop distance upon ordering is a thing of the past. Now, vertical placement of the screen can be variable as the cables accommodate a range of drop distances up to 16’ (5 m) (standard) between the ceiling and the top of the screen – making ordering a snap. What’s more, this feature creates usable space above the viewing area to preserve architectural interests and provides the opportunity for camera/speaker placement. Myriad screens are ideal for large meeting spaces, conference centers, lecture halls, large classrooms, houses of worship, and hotel ballrooms. A global platform globally manufactured (US and EMEA) for your global rollouts. It's a whole new generation of screens. Just wait for what’s next.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Country of origin | United States |
| Viewable screen height (H) | 2.79 m |
| Viewable screen width (W) | 4.47 m |
| Diagonal (metric) | 528 cm |
| Diagonal | 5.28 m (208") |
| Screen gain | 1.0 |
| Format | Wide |
| Drive type | Motorized |
| Design | |
| Frame type | Folding frame |
| Material | Aluminium, Fabric |
| Case colour | White |
| Black backing | No |
| Mounting type | Ceiling |
| Power | |
| Input voltage | 220 V |
| Input frequency | 50 Hz |
| Input current | 2.4 A |
| Technical details | |
| Frame type | Folding frame |
| Country of origin | United States |
| Viewable screen height (H) | 2.79 m |
| Viewable screen width (W) | 4.47 m |
| Diagonal (metric) | 528 cm |
| Material | Aluminium, Fabric |
| Diagonal | 5.28 m (208") |
| Screen gain | 1.0 |
| Format | Wide |
| Drive type | Motorized |
| Black backing | No |
| Compliance certificates | CE, Trade Agreements Act (TAA), UL |
| Colour | |
|---|---|
| Case colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 76.6 kg |
| Projector | |
| Diagonal | 5.28 m (208") |
| Packaging data | |
| Package weight | 199.6 kg |
| Other features | |
| Country of origin | United States |