We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 GL54CL001788 mobile phone case 16.3 cm (6.4") Cover Transparent
SKU
GL54CL001788
- Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials
- Impact protection
- Non-slip comfort grip
- Custom-fit all-around protection
- Compatible with wireless charging
- 100% clear
- Made without compromising on quality, functionality, and design
| Maximum screen size | 6.4 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| SKU | GL54CL001788 |
| EAN | 5711428017888 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Keep our oceans clear of plastic with this soft snap-on case made from 100% recycled and recyclable plastic. With Greenland Clear's eco-friendly impact protective and completely see-through material, you can show off your phone with peace of mind.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A54 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A54 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Belt clip | No |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lanyard | No |
| Wrist strap included | No |
| Ring included | No |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Belt clip | No |
| Lanyard | No |
| Wrist strap included | No |
| Ring included | No |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |