We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Greenland - Galaxy S24 - Pink Sand
SKU
GLSSPISA6186
- Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1case=2x0.5l plastic bottles)
- Custom fit all-around protection
- Slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
- Compatible with wireless charging
- Made without compromising on quality, functionality, and design
| Maximum screen size | 6.2 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | PU plastic |
| Product colour | Pink |
| SKU | GLSSPISA6186 |
| EAN | 5711428061867 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
| Design | |
|---|---|
| Material | PU plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Pink |
| Material | PU plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Colour name | Pink Sand |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Pink |
| Material | PU plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Colour name | Pink Sand |
| Other features | |
| Colour name | Pink Sand |