We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Lynge mobile phone case 17 cm (6.7") Flip case Black
SKU
LYSFGTBL6422
- Handcrafted from full-grain leather
- Impact protective wallet
- Folio wallet case with detachable leather cradle
- Compatible with wireless charging
- Features 3 credit card slots with room for 5 cards plus a note section
- Custom-fit slim design with magnetic side closure
- RFID blocking wallet to protect against e-skimming
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | LYSFGTBL6422 |
| EAN | 5711428064226 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Lynge is a 2-in-1 flip cover for your changing needs. The flip cover is removable, which means you get two phone covers in one: a flip cover with wallet or an ultra-slim leather cover: Lynge is also handmade from sustainably sourced full-grain leather that develops a beautiful patina over time.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Flip case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 FE |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | RFID resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Flip case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 FE |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | RFID resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |