We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 OS13BL001719 mobile phone case 16.5 cm (6.5") Folio Black
SKU
OS13BL001719
- Made from GRS-certified recycled and recyclable plastic materials
- Custom-fit slim yet impact protective design
- Compatible with wireless charging
- One card slot with space for 3 cards
- Horizontal kickstand function
- Synthetiv leather that looks and feels just like the real thing
- Made without compromise on quality, functionality and design
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | OS13BL001719 |
| EAN | 5711428017192 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Oslo is an impact protective folio wallet case made from recycled plastic that looks and feels just like real leather. Unlike many other alternatives, this case is made with recycled plastic materials and is 100% recyclable. With its foldable back, you can enjoy hands-free horizontal video watching.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Desktop stand | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A13 5G / A04s 4G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A13 5G / A04s 4G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |