We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Oslo mobile phone case 15.5 cm (6.1") Folio Black
SKU
OSSXBL001956
- Made from GRS-certified recycled and 100% recyclable plastic materials (Equivalent weight of 4x0.5l plastic bottles)
- Cradle made from 100% recycled plastic
- Costum-fit slim yet impact protective design
- Compatible with wireless charging (not MagSafe)
- Three card slots with room for up to 5 credit cards
- Magnetic closure
- Horizontal kickstand function
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Sony |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | OSSXBL001956 |
| EAN | 5711428019561 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Oslo is an impact protective folio wallet case made from recycled plastic that looks and feels just like real leather. Unlike many other alternatives, this case is made with recycled plastic materials and is 100% recyclable. With its foldable back, you can enjoy hands-free horizontal video watching.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Desktop stand | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Sony |
| Compatibility | Xperia 10 Mark V |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Impact resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Pattern | No pattern |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Sony |
| Compatibility | Xperia 10 Mark V |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Impact resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Built-in screen cover | No |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Height | 75 mm |
| Depth | 16 mm |
| Weight | 70 g |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |