We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Oslo mobile phone case 16.5 cm (6.5") Folio Black
SKU
OSSXBL001954
- Made from GRS-certified recycled and 100% recyclable plastic materials (Equivalent weight of 4x0.5l plastic bottles)
- Cradle made from 100% recycled plastic
- Costum-fit slim yet impact protective design
- Compatible with wireless charging (not MagSafe)
- Three card slots with room for up to 5 credit cards
- Magnetic closure
- Horizontal kickstand function
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Sony |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | OSSXBL001954 |
| EAN | 5711428019547 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Oslo is an impact protective folio wallet case made from recycled plastic that looks and feels just like real leather. Unlike many other alternatives, this case is made with recycled plastic materials and is 100% recyclable. With its foldable back, you can enjoy hands-free horizontal video watching.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Desktop stand | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Sony |
| Compatibility | Xperia 1 Mark V |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Sony |
| Compatibility | Xperia 1 Mark V |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Closure type | Magnetic closure |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 167 mm |
| Height | 78 mm |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |