We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Oslo mobile phone case 17 cm (6.7") Folio Black
SKU
OSOPBL001548
- Made from GRS-certified recycled and 100% recyclable plastic materials
- Custom-fit slim impact-protective design
- Compatible with wireless charging
- Slot with space for 3 cards
- Horizontal kickstand function
- Vegan leather that looks and feels just like the real thing
- Made without compromise on quality, functionality and design
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | OnePlus |
| Material | Vegan leather |
| Product colour | Black |
| SKU | OSOPBL001548 |
| EAN | 5711428015488 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Oslo is an impact protective folio wallet case made from vegan leather that looks and feels just like real leather. Unlike many other vegan leather products, this case is made with recycled plastic materials and is 100% recyclable. With its foldable back, you can enjoy hands-free horizontal video watching.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Vegan leather |
| Desktop stand | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Vegan leather |
| Brand compatibility | OnePlus |
| Compatibility | 10 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Card pocket | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Vegan leather |
| Brand compatibility | OnePlus |
| Compatibility | 10 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |