We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Roskilde MagSafe mobile phone case 15.5 cm (6.1") Cover Tan
SKU
RO61GT001885
- Handcrafted from full-grain leather
- Cradle made from GRS-certified recycled and recyclable materials
- Built-in MagSafe magnet
- Microfiber lining provides additional protection against scratches and drops
- 1.2/4ft impact protection
- Soft to the touch and develops a natural patina over time
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Tan |
| SKU | RO61GT001885 |
| EAN | 5711428018854 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
Roskilde is a slim MagSafe leather case perfect for those looking for a timeless yet modern case with optimal protection abilities. The case is made from durable full-grain leather as well as recycled materials so you can protect your phone and our planet in style. As full-grain leather develops a beautiful patina over time you have a stunning case for years to come.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Tan |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Tan |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| MagSafe compatible | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |