We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Stockholm mobile phone case 15.5 cm (6.1") Wallet case Black
SKU
ST61BL001655
- Made from GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1 case=2x 0.5L plastic bottles)
- Custom-fit slim yet impact protective design
- Flip wallet case with detachable snap-in-place cradle
- Compatible with wireless charging
- 3 top loading credit card slots with room for 5 cards plus a note section
- vegan leather that looks and feels just like the real thing
- Made without compromise on quality, functionality and design
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Vegan leather |
| Product colour | Black |
| SKU | ST61BL001655 |
| EAN | 5711428016553 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Out of Stock |
A vegan leather case that won’t cost the earth! Stockholm 2-in-1 wallet case looks and feels just like real leather. Unlike many other vegan leather products, this case is made from recycled plastic materials and is 100% recyclable.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Vegan leather |
| Technical details | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Vegan leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Impact resistant |
| Features | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Vegan leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Impact resistant |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |