We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DICOTA D31731 interface hub 5000 Mbit/s White
SKU
D31731
- Plug and play - no additional drivers required
- Ultra-compact and lightweight design - only 57 g
- Built-in, hidden, foldable USB-C cable - 15 cm long
- 1 x USB-C with PD3.0 charge or data transmission
- 1 x USB-C with data transmission 5Gbps (max.)
- 1 x USA-A with data transmission 5Gbps (max.)
- 1 x USB-A with BC1.2 and data transmission
| Product colour | White |
|---|---|
| SKU | D31731 |
| EAN | 7640158669150 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Out of Stock |
The design of notebooks has evolved steadily over the years. Always lighter, thinner and more agile. Comfortable to carry, comfortable to use. However, most trendsetters no longer offer enough USB ports to connect all peripheral devices. The new, practical USB-C Portable Hub 4-in-1is the solution. Enjoy maximum productivity everywhere you go.
Expand the USB connection of your computer using the integrated USB-C connector. The DICOTA hub is compatible with Mac, Windows and other USB-C supported devices. Thanks to the plug and play specification, you don't need additional device configuration. The first USB-A -left to right- supports both, Battery Charging (BC1.2) with power up to 7.5W and data transmission. The second USB-A supports data transmission up to 5Gbps and charge for the connected USB device. The first USB-C supports up to 5Gbps data transmission and charge for the connected USB device, and the USB-C PD3.0- the one on the right side -, supports up to 5Gbps as downstream data port or up to 100W Power Delivery charging as upstream charging port. Its compact size makes it ideal for the home office or environments where a clean productive desktop is needed.
Expand the USB connection of your computer using the integrated USB-C connector. The DICOTA hub is compatible with Mac, Windows and other USB-C supported devices. Thanks to the plug and play specification, you don't need additional device configuration. The first USB-A -left to right- supports both, Battery Charging (BC1.2) with power up to 7.5W and data transmission. The second USB-A supports data transmission up to 5Gbps and charge for the connected USB device. The first USB-C supports up to 5Gbps data transmission and charge for the connected USB device, and the USB-C PD3.0- the one on the right side -, supports up to 5Gbps as downstream data port or up to 100W Power Delivery charging as upstream charging port. Its compact size makes it ideal for the home office or environments where a clean productive desktop is needed.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Performance | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 57 g |
| Width | 90 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 15.7 mm |
| Design | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |