We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DICOTA Privacy Filter 4-way side-mounted 35.6 cm (14") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter
SKU
D80266-4SM
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Privacy Filter 4-way side-mounted DELL Latitude 7400 2-in-1 14
| SKU | D80266-4SM |
|---|---|
| EAN | 7640494872993 |
| Manufacturer | Dicota |
The DICOTA 4-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right, left, top and bottom of the screen from an angle of +/- 30 degrees. The filter can be attached to the screen with plastic holders, making it easy to remove. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-reflective, Privacy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-fingerprint, Anti-reflective, Privacy |
| Compatibility | Latitude 7400 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | HP |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Compatibility | Latitude 7400 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.1 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 187.4 mm |
| Display | |
| Compatibility | Latitude 7400 |
| Other features | |
| Product colour | Black |