We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13S053041/3041 Fuser kit, 100K pages for Epson AcuLaser C 3900
SKU
C13S053041
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Epson |
| Capacity | 100000.00 |
| Colour | no color |
| SKU | C13S053041 |
| EAN | 8715946474670 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Out of Stock |
Compatible Printers: Epson Aculaser CX 37 DTN, Epson Aculaser C 3900 N, Epson Aculaser CX 37 DN, Epson Aculaser CX 37 DNF, Epson Aculaser CX 37 DTNF, Epson Aculaser C 3900 DN, Epson Aculaser C 3900 Series, Epson Aculaser C 3900 DTN, Epson Aculaser C 3900, Epson Aculaser C 3900 TN
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 100000 pages |
| Compatibility | C3900DN C3900N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Epson |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Toner cartridge | Fixing unit |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 1.88 g |
| Package width | 245 mm |
| Package height | 235 mm |
| Products per pallet | 56 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | Epson |
| Toner cartridge | Fixing unit |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Compatibility | C3900DN C3900N |
| Products per pallet layer (UK) | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer | 7 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 80 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 106.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 1.88 g |
| Package width | 245 mm |
| Package height | 235 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 106.2 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Products per pallet | 56 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer | 7 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 80 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 106.2 cm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Toner cartridge | Fixing unit |
| Product colour | Black |