We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EH-LS970B 4000 ANSI lumens 3LCD UHD 4K (3840x2160) Black
SKU
V11HB83140
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Epson EH-LS970B, 4000 ANSI lumens, 3LCD, UHD 4K (3840x2160), 5000000:1, 16:9, 2032 - 3810 mm (80 - 150")
| SKU | V11HB83140 |
|---|---|
| EAN | 8715946744681 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Out of Stock |
Epson EH-LS970B. Projector brightness: 4000 ANSI lumens, Projection technology: 3LCD, Projector native resolution: UHD 4K (3840x2160). Light source type: Laser, Service life of light source: 12000 h. Wi-Fi standards: Wi-Fi 6E (802.11ax). Noise level: 29 dB, Noise level (economic mode): 18 dB. RMS rated power: 20 W
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 2032 - 3810 mm (80 - 150") |
| Projection distance | 3.64 - 6.28 m |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Projector brightness (economic mode) | 1200 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Smart projector | No |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 12000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 12000 h |
| Video | |
| Analog signal format system | Not supported |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| S/PDIF out port | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Sound emission | |
| Noise level | 29 dB |
| Noise level (economic mode) | 18 dB |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| Noise level | 29 dB |
| Noise level (economic mode) | 18 dB |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level | 29 dB |
| Noise level (economic mode) | 18 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in woofer | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |