We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet 1GE SFP SX transceiver module, -40 to 85c, over MMF, for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots
SKU
FR-TRAN-SX
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1GE SFP SX transceiver module, -40–85°C, over MMF, for all systems with SFP and SFP/SFP+ slots
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | FR-TRAN-SX |
| EAN | 0040232226366 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
Fortinet delivers High Performance Network Security Solutions that help you protect your network, users and data from continually evolving threats. The diverse product line of complementary solutions enables businesses and governments to consolidate stand-alone products, embrace new technologies and pursue business opportunities while remaining secure.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Cabling technology | 1000BASE-SX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SX |
| Hot-Plug support | Yes |
| Features | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 1000BASE-SX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Cabling technology | 1000BASE-SX |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |