We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet FortiWeb 100F hardware firewall Desktop 0.1 Gbit/s
SKU
FWB-100F-BDL-580-36
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FortiWeb 100F Hardware plus FortiCare Premium and FortiWeb Advanced, 36
| SKU | FWB-100F-BDL-580-36 |
|---|---|
| EAN | 0195875316643 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
FortiWeb is a web application firewall (WAF) that protects web applications and APIs from attacks that target known and unknown exploits and helps maintain compliance with regulations.
Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zeroday threats. High performance physical, virtual appliances and containers deploy on-site or in the public cloud to serve any size of the organization — from small businesses to service providers, carriers, and large enterprises.
Using machine learning to model each application, FortiWeb defends applications from known vulnerabilities and from zeroday threats. High performance physical, virtual appliances and containers deploy on-site or in the public cloud to serve any size of the organization — from small businesses to service providers, carriers, and large enterprises.
| Data transmission | |
|---|---|
| Firewall latency | 5 µs |
| Firewall throughput | 0.1 Gbit/s |
| Performance | |
| Heat dissipation | 74 BTU/h |
| Certification | FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB |
| Security | |
| Domains quantity | 32 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Storage | |
| Storage media type | SSD |
| SSD capacity | 32 GB |
| Design | |
| Form factor | Desktop |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 1.2 A |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class A Part 15, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.55 kg |
| Width | 216 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 40.5 mm |
| Technical details | |
| Form factor | Desktop |
| Heat dissipation | 74 BTU/h |
| Hard drive | |
| Storage media type | SSD |
| SSD capacity | 32 GB |