We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet FortiWiFі 70G hardware firewall Desktop 10 Gbit/s
SKU
FWF-70G-POE-E-BDL-950-36
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FortiWiFi 70G-POE-E Hardware plus FortiCare Premium and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 3Y
| SKU | FWF-70G-POE-E-BDL-950-36 |
|---|---|
| EAN | 0195875501315 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | FortiWiFі |
Converged Next-Generation Firewall and SD-WAN
The FortiGate FortiWiFi 70G series integrate firewalling, SDWAN, and security in one appliance, making them perfect for building secure networks at distributed enterprise sites and transforming WAN architecture at any scale.
The 70G series is powered by FortiOS, the industry’s first converged networking and security operating system. This convergence enables businesses to efficiently and optimally secure today’s dynamic digital infrastructures.
As a cornerstone of the Fortinet Security Fabric platform, the FortiGate NGFW works seamlessly with FortiGuard AIPowered Security Services to deliver coordinated, automated, end-to-end threat protection in real time.
The 70G family is built on the patented SDWAN-based ASIC, which delivers unmatched performance over traditional CPUs with lower cost and reduced power consumption. This application-specific design and embedded multi-core processor further accelerate the convergence of networking and security functions in the 70G family to optimize secure connections and deliver a robust user experience at branch locations.
The FortiGate FortiWiFi 70G series integrate firewalling, SDWAN, and security in one appliance, making them perfect for building secure networks at distributed enterprise sites and transforming WAN architecture at any scale.
The 70G series is powered by FortiOS, the industry’s first converged networking and security operating system. This convergence enables businesses to efficiently and optimally secure today’s dynamic digital infrastructures.
As a cornerstone of the Fortinet Security Fabric platform, the FortiGate NGFW works seamlessly with FortiGuard AIPowered Security Services to deliver coordinated, automated, end-to-end threat protection in real time.
The 70G family is built on the patented SDWAN-based ASIC, which delivers unmatched performance over traditional CPUs with lower cost and reduced power consumption. This application-specific design and embedded multi-core processor further accelerate the convergence of networking and security functions in the 70G family to optimize secure connections and deliver a robust user experience at branch locations.
| Data transmission | |
|---|---|
| IPS/IDS throughput | 2500 Mbit/s |
| SSL inspection throughput | 1400 Mbit/s |
| Security policies (max) | 5000 |
| Firewall latency | 2.46 µs |
| Firewall (UDP 1518) throughput | 10 Gbit/s |
| Threat protection throughput | 1300 Mbit/s |
| Firewall throughput | 10 Gbit/s |
| Performance | |
| Reset button | Yes |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna design | External |
| Certification | USGv6/IPv6 |
| Network | |
| Active TCP connections (max) | 1400000 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Security | |
| Domains quantity | 10 |
| Management features | |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Number of console ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Storage | |
| Storage media type | SSD |
| Total storage capacity | 64 GB |
| SSD capacity | 64 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Desktop |
| Certificates | |
| Certification | USGv6/IPv6 |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, UL, cUL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3048 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.01 kg |
| Width | 216 mm |
| Depth | 40.5 mm |
| Height | 160 mm |
| Technical details | |
| Form factor | Desktop |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, UL, cUL |
| Hard drive | |
| Storage media type | SSD |
| Total storage capacity | 64 GB |
| SSD capacity | 64 GB |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 3 |
| Features | |
| SSL inspection throughput | 1400 Mbit/s |