We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet FS-624F network switch Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U
SKU
FS-624F
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FortiSwitch 624F FS-624F Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 24x 5G RJ45 ports, 4x 25G SFP28 and MACSec
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 24 |
| SKU | FS-624F |
| EAN | 0195875217940 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
Security, Performance, and Manageability
The FortiSwitch™ Secure Access Family delivers outstanding security, performance, and manageability. Secure, simple, and scalable, FortiSwitch is the right choice for threatconscious businesses of all sizes.
Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single-pane-of-glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch and campus deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access.
The FortiSwitch™ Secure Access Family delivers outstanding security, performance, and manageability. Secure, simple, and scalable, FortiSwitch is the right choice for threatconscious businesses of all sizes.
Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single-pane-of-glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch and campus deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access.
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 16000 |
| Number of VLANs | 4000 |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| IPv4 multicast entries | 12000 |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 36000 |
| Data transmission | |
| Latency (1 Gbps) | 1 µs |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 64000 entries |
| Switching capacity | 440 Gbit/s |
| Number of VLANs | 4000 |
| Security | |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 36000 |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| IPv4 multicast entries | 12000 |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Performance | |
| Noise level | 54.88 dB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 87660 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Power | |
| Power consumption (max) | 240 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 2 |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Heat dissipation | 423 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.92 kg |
| IPv4 & IPv6 features | |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 36000 |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Noise level | 54.88 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 87660 h |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,5000 Mbit/s |