We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet FSR-112F-POE network switch Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) White
SKU
FSR-112F-POE
| SKU | FSR-112F-POE |
|---|---|
| EAN | 0195875411225 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
FortiSwitchRugged-112F-POE Layer 2 ruggedized FortiGate switch controller compatible PoE switch with 8 x 1GE/100M/10M RJ45 PoE 802.3bt type 4 (90W) with maximum 240W limit, and 4 x 1G/100M SFP. IP40 rating.
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Link aggregation | Yes |
| Data transmission | |
| Latency (1 Gbps) | 1 µs |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 24 Gbit/s |
| Number of VLANs | 4000 |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI (Class A), ICES, UKCA |
| Performance | |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Fanless | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 22 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 264 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 66.5 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 1.02 kg |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI (Class A), ICES, UKCA |