We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 16 x GE RJ45 ports, 8 x MultiGIG 2.5 GE UPOE (60W) capable RJ45 ports, 2 X MulitGiG 5GE RJ45 ports, 4X SFP+, with automatic Max 421W POE output limit
SKU
FS-M426E-FPOE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
16x GE RJ45, 8x 2.5 GE RJ45 ports, 2x 5 GE RJ45, 4x 10 GE SFP+ ports, 1 RU Rack Mount, 420 W
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Ports type | 5G Ethernet (100/1000/5000) |
| Ports quantity | 26 |
| SKU | FS-M426E-FPOE |
| EAN | 0842382164921 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
The FortiSwitch™ Secure Access Family delivers outstanding security, performance, and manageability. Secure, simple, and scalable, FortiSwitch is the right choice for threatconscious businesses of all sizes.
Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single-pane-of-glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch and campus deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access.
Tightly integrated into the Fortinet Security Fabric via FortiLink, FortiSwitch can be managed directly from the familiar FortiGate interface. This single-pane-of-glass management provides complete visibility and control of users and devices on the network regardless of how they connect. This makes the FortiSwitch ideal for SD-Branch and campus deployments with applications that range from desktop to data center aggregation, enabling businesses to converge their security and network access.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 26 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 5G Ethernet (100/1000/5000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Network | |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Link aggregation | Yes |
| Data transmission | |
| Latency (10-100 Mbps) | 1 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 172 Gbit/s |
| Number of VLANs | 4000 |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Performance | |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Power | |
| Power consumption (max) | 442 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 420 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Heat dissipation | 132734 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |