We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 24 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP, with automatic Max 370W POE output limit
SKU
FS-224D-FPOE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible PoE+ switch with 24 GE RJ45 + 4 SFP ports, 24 port PoE with maximum 370 W limit
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 24 |
| SKU | FS-224D-FPOE |
| EAN | 0040232225956 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
FortiSwitch Secure Access switches deliver a Secure, Simple, Scalable Ethernet solution with outstanding security, performance and manageability for threat conscious small to mid-sized businesses, distributed enterprises and branch offices. Tightly integrated into the FortiGate ® Network Security Platform, the FortiSwitch Secure Access switches can be managed directly from
the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of all users and devices on the network, regardless of how they connect.
Security Fabric Integration
Reduces complexity and decreases management cost with network security functions managed through a single console via FortiGate. This integration allows all users to be authenticated against the same user database, regardless of whether they connect to the wired or wireless network, including temporary guest users.
In addition, same security policy can apply to a user or device regardless of how or where they connect to the network.
Simplify Network Deployment
The Power over Ethernet (PoE) capability in some models, enables simple installation of wireless Access Points and IP phones in the network.
the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of all users and devices on the network, regardless of how they connect.
Security Fabric Integration
Reduces complexity and decreases management cost with network security functions managed through a single console via FortiGate. This integration allows all users to be authenticated against the same user database, regardless of whether they connect to the wired or wireless network, including temporary guest users.
In addition, same security policy can apply to a user or device regardless of how or where they connect to the network.
Simplify Network Deployment
The Power over Ethernet (PoE) capability in some models, enables simple installation of wireless Access Points and IP phones in the network.
| Virtual LAN features | |
|---|---|
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4096 |
| Latency (1 Gbps) | 1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 83 Mpps |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Console port | RJ-45 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | No |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 397 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 380 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 85 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.83 kg |