We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fortinet Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x GE SFP
SKU
FS-248D
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 GE RJ45 + 4 SFP ports
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 48 |
| SKU | FS-248D |
| EAN | 0817059023696 |
| Manufacturer | Fortinet |
| Availability | Out of Stock |
FortiSwitch Secure Access switches deliver a Secure, Simple, Scalable Ethernet solution with outstanding security, performance and manageability for threat conscious small to mid-sized businesses, distributed enterprises and branch offices. Tightly integrated into the FortiGate ® Network Security Platform, the FortiSwitch Secure Access switches can be managed directly from
the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of all users and devices on the network, regardless of how they connect.
the familiar FortiGate interface. This single pane of glass management provides complete visibility and control of all users and devices on the network, regardless of how they connect.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 48 |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Data transmission | |
| Number of VLANs | 4096 |
| Latency (1 Gbps) | 1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Forwarding rate | 155 Mpps |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | No |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 39.19 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 38.66 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 134 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 246 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.54 kg |