We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GroupGear 2m USB 3 Connector Cable Type A Male to Type A Male
SKU
26-2965
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2m USB 3 Connector Cable Type A Male to Type A Male
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2965 |
| Manufacturer | GroupGear |
| Availability | Out of Stock |
Our USB 3 Type A to Type A cable provides fast, dependable connectivity for compatible devices requiring high-speed data transfer. With support for transfer speeds up to 5Gbps, it’s ideal for linking external devices such as hubs, docking stations and AV related equipment. The durable construction, reinforced connectors, and stable signal transmission make it a reliable choice for both home and professional setups. Perfect for users who need a robust, high performance USB connection.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 93.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 93.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |