We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP E-Series E24t G5 FHD Touch Monitor
- When the difference is in the details, this 23.8-inch diagonal FHD monitor displays the clarity you need to stay focused with rich 99% sRGB color depth and IPS technology[1]. Plus, take productivity into your own hands with the responsive touch screen.
- When doing your best relies on feeling your best, easily find all-day comfort with 4-way adjustability optimized by the Ergonomic Setup Guide[3], and keep your eyes comfortable with a screen that filters blue light with HP Eye Ease, enhanced with a 75Hz refresh rate[1].
- Work how you want with flexible connectivity and settings. Purposefully in reach, the accessible ports make connecting your devices easy, while you effortlessly navigate on-screen settings with the intuitive joypad OSD button.
- Spark joy on your desk and in the world with this efficiently designed monitor and 3-sided micro-edge bezel that elevate and maximize your space. Beyond the looks, feel good with a monitor that contains recycled and renewable materials[4]. Plus, customize and boost your productivity with the matching accessory ecosystem[6].
| Display | 23.8" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Business |
| SKU | 6N6E6E9#ABU |
| EAN | 0196786300073 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | E-Series |
| PDF URLs |
View PDF |
See it All, Do it All
When the difference is in the details, this 23.8-inch diagonal FHD monitor displays the clarity you need to stay focused through rich 99% sRGB color depth and IPS technology[1]. Plus, take productivity into your own hands with the fast, responsive touch screen, thanks to integrated in-cell technology.
Bring Comfort to Work
When doing your best relies on feeling your best, it’s easy to find all-day comfort with 4-way adjustability optimized by the step-by-step Ergonomic Setup Guide in HP Display Center[3]. Help keep your eyes comfortable with a monitor that comes with flicker-free technology, a 75Hz refresh rate[1] and HP Eye Ease, an always-on, built-in low-blue light filter.
Connect Intuitively
Work how you want with flexible connectivity and settings. Purposefully in reach, the accessible ports make connecting your devices quick and easy, while you effortlessly navigate your on-screen settings with the intuitive joypad OSD button.
IPS Panel
No matter where you stand, IPS technology ensures image accuracy and consistency across wide, 178-degree horizontal and vertical viewing angles.
Endless Adjustability
Work effortlessly with 4-way ergonomics that help keep your neck, shoulders, and back comfortable throughout the day. Customize pivot, tilt, 150 mm height adjust, and swivel settings to fit you, your desk, and your needs.
Effortless Joypad OSD Button
It's never been easier to configure your displays settings right from the monitor. Simply navigate the on-screen menu with the joypad OSD button to adjust brightness, contrast, and color.
3-Sided Micro-Edge Bezel
See and do more on your screen with a 3-sided micro-edge bezel that maximizes your viewing area for a sleek design and virtually seamless dual-monitor setups.
Interactive Touch Screen
Skip the mouse and keyboard and interact with your content directly onscreen.
Ergonomic Setup Guide
Achieve all-day comfort when you apply the best practices from the Ergonomic Setup Guide. [3]
Enhanced Viewing Comfort with HP Eye Ease
Always-on, built-in, low-blue light filter that reduces blue light without the yellow color shift now enhanced with a 75Hz refresh rate. [1]
99% sRGB Color Space
Enjoy what you see on screen with 99% sRGB color space. This display provides ideal color reproduction for vibrant images and videos. [1]
More Ports. More Flexibility.
More ports means more capabilities. With an HDMI, DisplayPort™, USB-B, and 4 USB-A 3.2 ports, you can connect multiple devices like a headset and webcam. [7]
HP Display Manager
HP Display Manager makes remote management of the monitor easy. Simplify deployment, asset tracking, and remotely control your monitor settings, like turning the power off. [8]
HP Display Center
Customize your display with easy, intuitive HP Display Center software. [9]
Materials that Matter
This monitor’s enclosure consists of 90% recycled and renewable material. [4]
Mindful Metals
At HP, we don't stop when it comes to protecting our shared future. That's why this monitor was engineered to contain 25% recycled metals. [10]
Thoughtful Product Packaging
HP is committed to reducing plastic in landfills by using 100% recyclable packaging that meets recycling requirements, so it can stay out of the landfill when customers are finished with it. [11,12]
Increased Energy Efficiency
Reaching highest energy-saving standards with an ENERGY STAR® rating and EPEAT® Registration. [13,14]
Customizable Matching Accessories
Customize your desk to fit your work needs with the matching accessory ecosystem. [15]
Intentionally crafted to deliver crisp visuals, personalized comfort, and true flexibility, the HP E24t G5 FHD Touch Monitor redefines comfort, so there's nothing between you and your best. Stylishly designed with the planet in mind, this display is the perfect fit for both the office and home.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 93 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 8000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA) |
| Backlight type | Edge LED |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Built-in camera | No |
| HP segment | Business |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Country of origin | China |
| Feet colour | Silver, Black |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Colour name | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 322.6 mm |
| Depth (without stand) | 47 mm |
| Width (without stand) | 539.4 mm |
| Feet colour | Silver, Black |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Compliance certificates | CECP, CCC, CB, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Country of origin | China |
| Power supply type | Internal |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 322.6 mm |
| Depth (without stand) | 47 mm |
| Width (without stand) | 539.4 mm |
| Width (with stand) | 539.4 mm |
| Depth (with stand) | 211 mm |
| Height (with stand) | 507 mm |
| Package width | 621 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 8.37 kg |
| Weight | 5.77 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 621 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 8.37 kg |
| Package type | Box |
| Warranty card | Yes |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, AC |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, AC |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Weight | 5.77 kg |
| Compliance certificates | CECP, CCC, CB, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Height (without stand) | 322.6 mm |
| Depth (without stand) | 47 mm |
| Width (without stand) | 539.4 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | Yes |
| Package type | Box |