We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP SS613A/CLT-M6062S Toner magenta, 20K pages ISO/IEC 19798 for Samsung C 9350
SKU
SS613A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Samsung CLT-M6062S Magenta Toner Cartridge
- 1 Magenta (15,000 pages)
- Genuine Samsung toner provides crisp details and vibrant print output. Even small printed text is clear and legible.
- Always use Original Samsung Toner and avoid risks of printer damage or problems.
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- What's in the box: Toner cartridge
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 20000.00 |
| Colour | magenta |
| SKU | SS613A |
| EAN | 0191628462520 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |
Samsung genuine 20,000page yield Magenta toner cartridges, Eco-Friendly Certified by TÜV Rheinland®, work with your Samsung printer to drive output. You'll enjoy top performance, total reliability and impressive quality each time you print.[2]
Compatible Printers: Samsung MultiXpress C 9350 ND, Samsung CLX-9350 ND, Samsung MultiXpress C 9352 NA, Samsung CLX-9352 NA
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 15000 pages |
| Compatibility | CLX-9250ND, 9250NA, 9350ND, 9350NA |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CLT-M6062S |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Home |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 148 mm |
| Depth | 543 mm |
| Height | 141 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package weight | 1.65 kg |
| Package width | 510 mm |
| Package height | 112 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 124 mm |
| Package weight | 1.65 kg |
| Package width | 510 mm |
| Package height | 112 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CLT-M6062S |
| Country of origin | China |
| Compatibility | CLX-9250ND, 9250NA, 9350ND, 9350NA |
| Box contents | Toner cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |