We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 100GbE QSFP28 to 4x25GbE SFP28 1m Direct Attach Copper Cable
SKU
Q9S72A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
100GbE QSFP28 to 4x25GbE SFP28 1m Direct Attach Copper Cable
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| SKU | Q9S72A |
| EAN | 0190017287331 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Affordable and Reliable
HPE Direct Attach Cables offers a cost-effective alternative to fiber optics.
SFF-8665 compliant.
RoHS compliant.
The HPE Direct Attach Cables provide connections to meet the exponential data growth in data centers and cloud-based services.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | 4x SFP28 |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | 4x SFP28 |
| Cable length | 1 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |