We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 16Gb FC/10GbE 100m SR SFP+ Transceiver
SKU
H6Z42A
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | H6Z42A |
| EAN | 0887758663226 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Interface type | SFP+ |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 104.1 mm |
| Depth | 19.1 mm |
| Height | 68.6 mm |
| Weight | 450 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.454 kg (1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.454 kg (1 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |