We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 200Gb QSFP56 to 2x100Gb QSFP56 5m Active Optical Cable
SKU
R6F25A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
200Gb QSFP56 to 2x100Gb QSFP56 5m Active Optical Cable
| Cable length | 2.5 m |
|---|---|
| SKU | R6F25A |
| EAN | 0190017456089 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable type | AOC |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 5 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 298 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable type | AOC |
| Weight (imperial) | 0.299 kg (0.66 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.299 kg (0.66 lbs) |