We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 3100-24-PoE v2 EI Switch Managed L2 Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) 1U Black
SKU
JD313B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24 autosensing 10/100 PoE ports, 2 dual-personality ports - auto-sensing 10/100/1000BASE-T or SFP
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Ports quantity | 26 |
| SKU | JD313B |
| EAN | 0887111072085 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
HP 3100 EI series switches are Layer 2 Ethernet switches designed for enterprise networks demanding high security and intelligence. They provide 10/100 Mbps downlink and 1000 Mbps uplink Ethernet ports, and serve as access devices for 100 Mbps-to-desktop applications in enterprise networks. In metropolitan area networks or various industry networks, they connect end users or aggregate client devices with 10/100 Mbps connections, converging at a higher-capacity switch with 1000 Mbps interfaces. Features include advanced Quality of Service (QoS), rate limiting, QinQ (virtual LAN [VLAN]/VPN), SSHv2, Multicast VLAN Registration (MVR), Virtual Cable Tester (VCT), HGMP V2, GARP VLAN Registration Protocol (GVRP), access control list (ACL), media access control (MAC)-IP-port binding, Endpoint Admission Defense, voice and protocol-based VLAN, Internet Group Management Protocol snooping, and Power over Ethernet (PoE).
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 26 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| I/O ports | 24 autosensing 10/100 PoE ports (IEEE 802.3 Type 10BASE- T, IEEE 802.3u Type 100BASE -TX, IEEE 802.3af PoE); Duplex: half or full |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Throughput | 6.5 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 6 µs |
| Latency (1 Gbps) | 5 µs |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 8.8 Gbit/s |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Buffer size | 384 KB |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features | |
| Management platform | IMC - Intelligent Management Center; command -line interface; Web b rowser; SNMP Manager |
| Memory and processor | 128 MB SDRAM; Packet buffer size: 384 KB, 16 M B flash |
| I/O ports | 24 autosensing 10/100 PoE ports (IEEE 802.3 Type 10BASE- T, IEEE 802.3u Type 100BASE -TX, IEEE 802.3af PoE); Duplex: half or full |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |