We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 400GbE QSFP-DD MPO16 SR8 APC 100m Transceiver
SKU
R8M63A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
400GbE QSFP-DD MPO16 SR8 APC 100m Transceiver
| Interface type | QSFP-DD |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | R8M63A |
| EAN | 0190017534374 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP-DD |
| Connector 2 | QSFP-DD |
| Data transfer rate | 400 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 120 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP-DD |
| Connector 2 | QSFP-DD |
| Weight (imperial) | 0.118 kg (0.26 lbs) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 400 Gbit/s |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.118 kg (0.26 lbs) |