We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 400GbE QSFP-DD to 2xQSFP56 1m Direct Attach Copper Cable
SKU
R8M51A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
400GbE QSFP-DD to 2xQSFP56 1m Direct Attach Copper Cable
- 400GbE QSFP-DD Transceivers Options
- QSFP-DD offers 2x the bandwidth of QSFP form factors
| Interface type | QSFP-DD |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | R8M51A |
| EAN | 0190017534251 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP-DD |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable type | DAC |
| Maximum transfer distance | 1 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 231 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP-DD |
| Connector 2 | 2x QSFP56 |
| Cable type | DAC |
| Weight (imperial) | 0.231 kg (0.51 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.231 kg (0.51 lbs) |