We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 4x 6TB 6G SAS 7.2K rpm LFF (3.5") SC Midline 1yr Warranty Hard Drive internal hard drive 7200 RPM 3.5"
SKU
K2R22A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HP StoreEasy 24TB SAS LFF(3.5in) Smart Carrier 4-pack HDD Bundle
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | K2R22A |
| EAN | 0889296173090 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |