We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 5500-24G-PoE+EI Managed Power over Ethernet (PoE) 1U Black
SKU
JG241A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Switch @ 2 Interface Slots, Duplex, 24x RJ-45 autosensing 10/100/1000 PoE+ ports(IEEE 802.3 Type 10BASE-T, IEEE 802.3u Type 100BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000BASE-T), 4x dual-personality ports, auto-sensing 10/100/1000Base-T or SFP; 2x port expansion module slots, 1x RJ-45 serial console port, Routing table size: 12000 entries, Routing/switching capacity: 144Gbps, Throughput: 107.2 million pps, 1000Mb Latency: < 3.2µs, 10Gbps Latency: < 2.6µs, 256MB SDRAM, packet buffer size: 2MB, 32MB flash
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Ports quantity | 24 |
| SKU | JG241A |
| EAN | 0886112005979 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
These Gigabit Ethernet switches deliver outstanding security, reliability, and multi-service support capabilities for robust switching. - High expandability for investment protection. - Premium security and integrated management. - Multilayer reliability. - Convergence-ready support. - Outstanding quality of service (QoS).
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 100BASE-T, 100BASE-TX |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Memory type | Flash |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 100BASE-T, 100BASE-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| Routing entries | 12000 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Throughput | 107200000pps |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Switching capacity | 144 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP |
| Memory | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Memory type | Flash |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 575 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 113 °F |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6 kg |
| Other features | |
| Management platform | IMC |
| Latency | 2.6/3.2µs |
| Dimensions (WxDxH) | 420 x 440 x 43.6 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Wi-Fi | No |
| Power requirements | 52 - 55V DC |
| Networking features | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Input voltage | 100 - 240 V |