We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 728726-B21 internal solid state drive 2.5" 120 GB Serial ATA III
SKU
728726-B21
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 120 GB |
| SKU | 728726-B21 |
| EAN | 4514953622098 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
The HP Solid State Drive provides many performance and durability improvements over traditional Hard Disk Drive (HDD) technology. With no moving parts, solid state drives do not need to spin up or mechanically seek files like conventional hard disk drives do. These drive characteristics significantly improve boot-up, shut down, and application loading times as well as overall application responsiveness.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 120 GB |
| Internal | Yes |
| Data transmission | |
| Random read (4KB) | 64000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 120 GB |
| Random read (4KB) | 64000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 120 GB |
| Random read (4KB) | 64000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Internal | Yes |