We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 741146-B21 internal solid state drive 2.5" 800 GB SAS
SKU
741146-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
800GB 12G SAS Mainstream Endurance Hot Plug SFF 2.5" SC Enterprise Mainstream
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 800 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | SAS |
| SKU | 741146-B21 |
| EAN | 0887758951286 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HP Solid State Drives (SSDs) deliver exceptional performance and endurance for customers with applications requiring high random read IOPs performance. Leveraging NAND Flash technology, they support HP ProLiant servers and server storage platforms. They are generally available as Small Form Factor (SFF) and Large Form Factor (LFF) hot plug devices, non-hot plug SFF devices, and SFF Quick Release devices. These drives deliver higher performance, lower latency, and more power-efficient solutions when compared with traditional rotating media. Plus they fit seamlessly into the existing HP server infrastructure.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 800 GB |
| Internal | Yes |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 58000 IOPS |
| Random read (4KB) | 87000 IOPS |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 800 GB |
| Random write (4KB) | 58000 IOPS |
| Random read (4KB) | 87000 IOPS |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Features | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 800 GB |
| Random write (4KB) | 58000 IOPS |
| Random read (4KB) | 87000 IOPS |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Height | 15 mm |
| Other features | |
| Internal | Yes |