We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 820077-B21 memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR3 240-pin DIMM ECC
SKU
820077-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HP 4GB (1x4GB), Single Rank x4 PC3-12800E, DDR3-1600, Unbuffered CAS-11 Memory Kit
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | Yes |
| Component for | PC/Server |
| SKU | 820077-B21 |
| EAN | 4514953903876 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE Standard memory designed for HPE Entry servers presenting the best combination of pricing, quality, reliability, performance and compatibility compared to 3rd party alternatives.
What's new
HPE certified memory for HPE ProLiant Gen9 Servers
Prevent data loss with Error Correcting Code (ECC) feature
Features
HPE Standard Memory
HPE Standard Memory is designed for rank and tower servers in the HPE ProLiant Gen9 ML and DL 10/100 Server families.
The HPE qualified memory is a cost efficient standard memory option for adding additional main memory.
Excellent quality and supports for the Gen9 ML and DL 10/100 servers.
What's new
HPE certified memory for HPE ProLiant Gen9 Servers
Prevent data loss with Error Correcting Code (ECC) feature
Features
HPE Standard Memory
HPE Standard Memory is designed for rank and tower servers in the HPE ProLiant Gen9 ML and DL 10/100 Server families.
The HPE qualified memory is a cost efficient standard memory option for adding additional main memory.
Excellent quality and supports for the Gen9 ML and DL 10/100 servers.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Product colour | Green |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.89 mm |
| Depth | 19.8 mm |
| Height | 1.91 mm |
| Weight | 0.34 g |