We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Alletra 6000 7.68TB NVMe Flash Carrier Spare SSD
SKU
R7S95A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Alletra 6000 7.68TB NVMe Flash Carrier Spare SSD
| SKU | R7S95A |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Features | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Compatible products | HPE Nimble Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Compatible products | HPE Nimble Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 188 mm |
| Weight | 570 g |
| Height | 102 mm |
| Depth | 254 mm |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| Compatible products | HPE Nimble Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |